Korak za korakom do skladnosti z direktivo NIS 2
Osvežena in razširjena evropska direktiva NIS 2, katere namen je pospešiti prizadevanja pri vzpostavljanju višje ravni kibernetske varnosti in odpornosti organizacij v EU, določa nove pogoje in pooblastila. Delavnica, ki bo potekala 11. marca 2025 se bo osredotočila na tri ključne vidike:
Izjave oz. mnenja udeležencev tečaja
Namen
Države članice EU bi morale prenesti zahteve direktive NIS 2 v svojo nacionalno zakonodajo do 17. oktobra 2024. V zakjučni fazi pred parlamentarno razpravo je nov Zakon o informacijski varnostni – ZInfV–1, zato je že v tem trenutku dokaj jasno, kako zahtevne bodo spremembe, kdo vse bo neposredno ali posredno zavezanec po novem zakonu in koliko časa bo na voljo za prilagoditev.
Organizacije, ki še niso začele, morajo v najkrajšem možnem času začeti s pripravo, da se bodo lahko soočile z bistveno spremenjenimi okoliščinami, ki bodo neposredno vplivale na poslovanje in poslovne procese.
Namen delavnice je, da vas opremi s praktičnim in uporabnim znanjem, saj je vsebina zasnovana tako, da je enostavno prenosljiva v dejansko prakso.
Program delavnice
Program delavnice je razdeljen na tri sklope.
V prvem delu boste spoznali vse ključne vidike, spremembe in ukrepe, ki jih osvežena direktiva NIS 2 prinaša:
- ozadje in nastanek direktive NIS 2
- širitev področja uporabe,
- registracija bistvenih in pomembnih subjektov,
- izboljšano sodelovanje (platforma CSIRT),
- poročanje o incidentih,
- osredotočenje na ključne oskrbne verige,
- odgovornost poslovodstva,
- zapletenost sodne pristojnosti,
- morebitne posledice neustrezne prilagoditve.
V drugem, osrednjem delu se bomo osredotočili na vprašanja, vezana na 13 konkretnih področij uporabe:
- vključenost poslovodstva,
- varnostna politika organizacije,
- ozaveščanje osebja o varnostnih grožnjah,
- upravljanje ključnih virov IKT,
- posodabljanje programske opreme,
- upravljanje dostopa do delovnih postaj in omrežja,
- zaščita delovnih postaj in prenosnih naprav,
- arhiviranje podatkov,
- zaščita strežnikov in omrežnih komponent,
- varen oddaljeni dostop,
- zaščita pred zlonamerno programsko kodo,
- zaščita pred drugimi grožnjami,
- neprekinjenost poslovanja in upravljanje incidentov.
Predvsem pa bomo podali smernice, priporočila in dobre prakse za učinkovito prilagoditev zahtevam direktive NIS 2 oziroma prilagoditev procesov vaše organizacije.
Tretji, zadnji del delavnice je namenjen razpravi oz. vašim konkretnim vprašanjem – s pomočjo odgovorov pa boste že oblikovali jasnejšo sliko oziroma korake, ki vas bodo vodili do skladnosti:
- prilagoditev procesov – metodologija in praksa,
- ocena kibernetske zrelosti,
- obvladovanje tveganj,
- standardizacija in njena vloga pri prilagajanju zahtevam,
- kako preveriti skladnost sistemov kibernetske varnosti ter
- razprava.
Udeleženci delavnice lahko najbolj pereča vprašanja posredujejo na naslov igor.mlakar@smart-com.si z zadevo “Delavnica NIS2“ do 5 dni pred pričetkom delavnice. Odgovori na najbolj aktualna vprašanja bodo vključeni v tretji del delavnice, na ostala pa bodo odgovori podani v roku enega tedna po delavnici preko e-pošte.
Komu je delavnica namenjena?
Odgovornost za implementacijo zahtev direktive NIS 2 v organizaciji običajno nosi več deležnikov, saj doseganje skladnosti vključuje različne vidike kibernetske varnosti, obvladovanje tveganj in organizacijskega upravljanja.
Ključni deležniki, ki bodo morali sodelovati pri implementaciji direktive NIS 2, in je zato za njih izobraževanje še posebej koristno, so:
- posamezniki, odgovorni za zagotavljanje skladnosti in pravna služba, ki pripravlja smernice in razlago zahtev,
- poslovodstvo (CEO, CFO, CTO, CIO, COO…), ki zagotavlja podporo in sredstva za kibernetsko varnost ter jo postavlja na pomembno mesto,
- vodja informacijske varnosti (CISO) ter ostali v ekipi za IT/informacijsko varnost, ki so odgovorni za implementacijo zahtev direktive,
- posamezniki, odgovorni za obvladovanje tveganj,
- vsi, ki se želite seznaniti s praktičnimi koraki, kako do skladnosti.
Kdaj, kje in kdo bo vodil delavnico?
Datum: 11. marec 2025.
Trajanje: od 9:00 do 14:00.
Po zaključku delavnice boste prejeli potrdilo o udeležbi.
Lokacija: Smart Com Experience center, Brnčičeva ulica 45, 1231 Ljubljana-Črnuče.
Predavatelj: delavnico izvaja Igor Mlakar, direktor operative, Smart Com.
Kotizacija
Kotizacija za udeležbo na delavnici znaša 220,00 EUR / osebo (DDV ni vključen v ceno). Prijava do vključno 3. marca 2025 vam prinaša 10 % ugodnejšo kotizacijo.
Kotizacija vključuje gradivo, potrdilo o udeležbi, prigrizke, osvežilne napitke med odmori ter parkiranje.
Plačilo kotizacije izvedete najkasneje pet delovnih dni pred začetkom delavnice, na podlagi prejetega predračuna, na katerem so navedeni vsi potrebni podatki za plačilo in ga prejmete na oddan e-naslov najkasneje dva dni po prijavi. Račun pošljemo po navadni pošti po zaključku izobraževanja. Vse informacije so navedene v splošnih pogojih izvedbe izobraževanj in usposabljanja Izobraževalnega centra Smart Com.
Izpolnite prijavnico in si zagotovite svoje mesto
Naslednji termin delavnice: 11. marec 2025 v Ljubljani. Prijava do vključno 3. 3. 2025 vam prinaša 10 % ugodnejšo kotizacijo.
Delavnico izvaja Igor Mlakar
Je specializiran za vodenje poslovnih procesov in projektov z odličnim poznavanjem poslovne analitike in strateškega načrtovanja. Svoje izkušnje je gradil skozi razvoj informacijskih rešitev, produktno vodenje, vzpostavitev sistema upravljanja informacijske varnosti in zagotavljanjem, da organizacija ustreza zahtevam partnerjev, standardom ter dobrim tehnološkim praksam na področju informacijskih rešitev v različnih panogah.
Je vodilni presojevalec sistema upravljanja informacijske varnosti po standardu ISO/IEC 27001:2022 in manager sistema upravljanja informacijske varnosti po standardu ISO/IEC 27001.
V podjetju Smart Com kot direktor operative upravlja področje izvedbe projektov ter zagotavljanja storitev tehnične podpore.
Zakaj se udeležiti delavnice
Ker boste z delavnice odšli z načrtom in jasno opredeljenim pristopom, kako zagotoviti skladnost z evropsko direktivo NIS 2. Garancija za to so:
Ostanite ne tekočem z novostmi s področja direktive NIS 2
Naročite se na vsebine v obliki e-novičnika, ki jih pripravljajo naši specializirani strokovnjaki.